| User | mb-berlin |
| Upload Date | Sat, 25 Jun 2022 06:59:28 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.4 (Build 21F79) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR3 1867 MT/s |
| Single-Core Score | 988 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1071 | |
| Integer Score | 984 | |
| Floating Point Score | 982 | |
|
AES-XTS
|
1071
1.83 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
976
4.94 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1023
48.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
955
2.69 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
914
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
921
288.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1039
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
989
315.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
990
7.72 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1058
12.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
890
1.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1160
7187.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
295
16.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
613
4.72 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
998
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1955
95.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1871
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1083
869.3 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1038
9.30 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
958
30.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1117
43.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 3782 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4360 | |
| Integer Score | 3590 | |
| Floating Point Score | 4101 | |
|
AES-XTS
|
4360
7.43 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4115
20.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4183
197.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2731
7.70 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3136
3.68 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3629
1.14 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3721
201.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3418
1.06 MB/sec |
|
|
Clang
|
3951
30.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3686
42.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4125
5.16 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5814
36019.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3494
192.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4267
32.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3833
94.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5678
278.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6752
92.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5921
4.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3798
34.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2427
77.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1924
74.3 images/sec |