| User | cruiseking |
| Upload Date | Wed, 01 Jun 2022 22:08:06 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME Z690-P WIFI D4 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-12700K |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 20 Threads |
| Base Frequency | 3.61 GHz |
| Maximum Frequency | 3600 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 25.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1800 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1803 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4508 | |
| Integer Score | 1543 | |
| Floating Point Score | 1914 | |
|
AES-XTS
|
4508
7.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1483
7.50 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1798
85.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1382
3.90 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1228
1.44 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1558
488.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1653
89.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1680
535.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1618
12.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1561
18.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1860
2.33 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1728
10704.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1774
97.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1733
13.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1526
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3172
155.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3142
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2352
1.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1582
14.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1661
53.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1361
52.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 13270 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7532 | |
| Integer Score | 12973 | |
| Floating Point Score | 14871 | |
|
AES-XTS
|
7532
12.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
12611
63.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
19302
913.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4896
13.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
16513
19.4 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
18379
5.76 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14829
804.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
8061
2.51 MB/sec |
|
|
Clang
|
18181
141.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
13239
153.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
13684
17.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19744
122322.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
16390
901.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
19396
149.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12477
307.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
20564
1.01 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
27354
372.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28883
23.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14791
132.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6991
223.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4368
168.8 images/sec |