| User | davetx |
| Upload Date | Mon, 30 May 2022 21:02:27 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.7 (Build 19H524) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 1533 MHz |
| Single-Core Score | 1131 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1203 | |
| Integer Score | 1115 | |
| Floating Point Score | 1154 | |
|
AES-XTS
|
1203
2.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1159
5.86 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1073
50.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1161
3.27 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1010
1.19 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1071
335.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1168
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1118
356.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1082
8.43 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1209
14.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1135
1.42 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1353
8383.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
337
18.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
695
5.35 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1148
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2315
113.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2176
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1237
993.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1067
9.56 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1245
39.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1411
54.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5051 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6707 | |
| Integer Score | 4701 | |
| Floating Point Score | 5533 | |
|
AES-XTS
|
6707
11.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5468
27.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5314
251.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3949
11.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4094
4.81 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4686
1.47 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4862
263.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4430
1.38 MB/sec |
|
|
Clang
|
4912
38.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4819
55.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5086
6.36 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
7388
45771.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4724
259.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5619
43.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5180
127.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8080
396.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9391
128.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7347
5.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4564
40.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3606
115.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3138
121.2 images/sec |