| User | davetx |
| Upload Date | Mon, 30 May 2022 20:26:20 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.7 (Build 19H524) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 1533 MHz |
| Single-Core Score | 1228 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1641 | |
| Integer Score | 1125 | |
| Floating Point Score | 1381 | |
|
AES-XTS
|
1641
2.80 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1162
5.88 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1114
52.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1165
3.28 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1017
1.19 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1078
337.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1177
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1126
358.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1082
8.43 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1213
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1148
1.44 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1367
8471.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1122
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1194
9.19 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1148
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2308
113.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2164
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1533
1.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1070
9.59 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1250
40.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1405
54.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 5065 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6750 | |
| Integer Score | 4715 | |
| Floating Point Score | 5544 | |
|
AES-XTS
|
6750
11.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5473
27.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5113
241.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4012
11.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4103
4.82 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4761
1.49 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5009
271.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4376
1.36 MB/sec |
|
|
Clang
|
4961
38.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4831
56.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4733
5.92 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
7357
45578.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4760
261.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5577
42.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5233
129.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8034
394.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9472
129.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7707
6.19 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4656
41.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3672
117.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3137
121.2 images/sec |