| User | dothinh115 |
| Upload Date | Tue, 17 Mar 2020 21:42:19 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.31 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1260 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2025 | |
| Integer Score | 1120 | |
| Floating Point Score | 1436 | |
|
AES-XTS
|
2025
3.45 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1289
6.52 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1316
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1053
2.97 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
972
1.14 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
954
298.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1106
60.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1078
343.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1106
8.62 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1271
14.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1424
1.78 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1259
7799.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1529
84.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1310
10.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1068
26.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2482
121.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2114
28.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1617
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1067
9.56 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1321
42.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1168
45.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 8985 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5976 | |
| Integer Score | 8708 | |
| Floating Point Score | 10088 | |
|
AES-XTS
|
5976
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11603
58.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12598
596.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4327
12.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
9008
10.6 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9986
3.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9261
502.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5682
1.77 MB/sec |
|
|
Clang
|
11006
85.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8742
101.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10932
13.7 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13939
86359.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9582
526.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11372
87.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8655
213.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15439
757.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17481
238.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15271
12.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8969
80.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6533
208.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3173
122.6 images/sec |