| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 10 May 2022 17:45:49 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.21 GHz |
| Maximum Frequency | 4514 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1471 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1231 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1640 | |
| Integer Score | 1154 | |
| Floating Point Score | 1330 | |
|
AES-XTS
|
1640
2.80 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1076
5.44 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1350
63.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1150
3.24 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1082
1.27 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1101
344.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1141
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1178
375.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1175
9.16 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1152
13.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1103
1.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1172
7259.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1168
64.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1140
8.78 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1134
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1958
96.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2295
31.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1508
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1102
9.88 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1158
37.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1363
52.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 4844 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6130 | |
| Integer Score | 4629 | |
| Floating Point Score | 5096 | |
|
AES-XTS
|
6130
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5202
26.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6182
292.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3554
10.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4052
4.76 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4509
1.41 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5250
284.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4440
1.38 MB/sec |
|
|
Clang
|
4642
36.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4318
50.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4935
6.17 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6073
37623.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4160
228.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4612
35.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5168
127.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7308
358.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9853
134.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6513
5.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4672
41.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3287
105.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2815
108.8 images/sec |