| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 17 Mar 2020 10:37:22 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.28 GHz |
| Maximum Frequency | 4.79 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1530 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1331 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1834 | |
| Integer Score | 1233 | |
| Floating Point Score | 1461 | |
|
AES-XTS
|
1834
3.13 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1260
6.37 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1460
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1153
3.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1165
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1211
379.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1213
65.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1163
370.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1266
9.86 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1230
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1267
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1316
8155.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1281
70.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1213
9.34 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1216
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2250
110.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2513
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1601
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1197
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1338
42.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1417
54.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5315 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5879 | |
| Integer Score | 5149 | |
| Floating Point Score | 5579 | |
|
AES-XTS
|
5879
10.0 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5660
28.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6752
319.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3436
9.69 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4606
5.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5314
1.66 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5624
305.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4973
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5844
45.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4845
56.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5567
6.97 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6657
41241.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4777
262.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5049
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5609
138.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7849
385.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10789
147.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7548
6.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5172
46.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3466
110.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2839
109.7 images/sec |