| User | birddog |
| Upload Date | Sun, 15 Mar 2020 11:07:29 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97N-WIFI |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97N-WIFI |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.40 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1122 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1530 | |
| Integer Score | 1048 | |
| Floating Point Score | 1215 | |
|
AES-XTS
|
1530
2.61 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1170
5.92 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1186
56.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
919
2.59 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1005
1.18 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1033
323.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1016
55.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1062
338.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1085
8.46 Klines/sec |
|
|
Camera
|
984
11.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1087
1.36 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1145
7090.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1002
55.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1063
8.18 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1066
26.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1884
92.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2124
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1313
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
969
8.68 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1146
36.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1036
40.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 4145 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4038 | |
| Integer Score | 4022 | |
| Floating Point Score | 4429 | |
|
AES-XTS
|
4038
6.88 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4884
24.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5265
249.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2555
7.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3604
4.23 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4179
1.31 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4395
238.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3708
1.15 MB/sec |
|
|
Clang
|
4636
36.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3682
42.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4686
5.86 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5619
34809.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3932
216.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4319
33.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4411
108.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6162
302.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8190
111.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6007
4.82 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3915
35.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2924
93.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1881
72.7 images/sec |