| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 15 Mar 2020 08:40:59 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.74 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1514 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1324 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1787 | |
| Integer Score | 1233 | |
| Floating Point Score | 1445 | |
|
AES-XTS
|
1787
3.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1238
6.26 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1435
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1139
3.21 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1159
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1195
374.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1244
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1253
399.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1238
9.65 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1220
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1267
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1291
7998.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1250
68.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1204
9.27 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1208
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2224
109.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2481
33.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1579
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1186
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1314
42.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1422
54.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5338 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6455 | |
| Integer Score | 5134 | |
| Floating Point Score | 5595 | |
|
AES-XTS
|
6455
11.0 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5620
28.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6675
315.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3685
10.4 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4517
5.30 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5131
1.61 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5682
308.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4868
1.51 MB/sec |
|
|
Clang
|
5710
44.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4898
56.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5735
7.18 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6662
41273.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4800
263.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5012
38.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5578
137.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7781
381.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10610
144.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7463
5.99 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5109
45.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3518
112.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2965
114.6 images/sec |