| User | samini_a |
| Upload Date | Thu, 28 Apr 2022 13:13:38 +0000 |
| Views | 27 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Z VR Backpack G1 Workstation |
| Motherboard | HP 8376 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3891 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1020 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1240 | |
| Integer Score | 960 | |
| Floating Point Score | 1114 | |
|
AES-XTS
|
1240
2.11 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
959
4.85 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1105
52.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
887
2.50 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
947
1.11 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
939
294.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
962
52.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
971
309.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
972
7.57 Klines/sec |
|
|
Camera
|
909
10.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
967
1.21 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1012
6272.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1020
56.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
903
6.95 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
924
22.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1717
84.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1885
25.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1199
963.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
894
8.01 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1028
32.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1104
42.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 4108 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5374 | |
| Integer Score | 3934 | |
| Floating Point Score | 4275 | |
|
AES-XTS
|
5374
9.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4438
22.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5042
238.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2993
8.44 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3477
4.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3854
1.21 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4266
231.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3749
1.17 MB/sec |
|
|
Clang
|
4390
34.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3583
41.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4350
5.44 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5090
31536.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3525
193.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3759
28.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4233
104.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5912
290.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7905
107.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5568
4.47 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3746
33.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2945
94.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2447
94.5 images/sec |