| Upload Date | Thu, 28 Apr 2022 11:49:22 +0000 |
| Views | 12 |
| Notes | CPU voltage offset -0.125V |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI) |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 5800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Frequency | 4419 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1588 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1519 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3635 | |
| Integer Score | 1299 | |
| Floating Point Score | 1642 | |
|
AES-XTS
|
3635
6.20 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1513
7.65 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1471
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1488
4.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1193
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1183
370.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1314
71.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1181
376.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1276
9.94 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1135
13.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1404
1.76 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1400
8675.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1688
92.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1451
11.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1373
33.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2715
133.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2790
38.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1777
1.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1261
11.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1389
44.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1503
58.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 10592 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8386 | |
| Integer Score | 9924 | |
| Floating Point Score | 12406 | |
|
AES-XTS
|
8386
14.3 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
15699
79.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
13758
650.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5149
14.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
10311
12.1 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
10955
3.43 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10010
543.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7167
2.23 MB/sec |
|
|
Clang
|
12231
95.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8468
98.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
12003
15.0 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15226
94330.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
11225
617.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
12614
97.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10345
255.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
19807
971.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
20393
277.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15458
12.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10075
90.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13546
433.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4696
181.5 images/sec |