| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 27 Apr 2022 05:24:01 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4802 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1500 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1285 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1679 | |
| Integer Score | 1216 | |
| Floating Point Score | 1370 | |
|
AES-XTS
|
1679
2.86 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1106
5.59 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1437
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1171
3.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1170
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1172
367.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1242
67.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1268
404.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1188
9.26 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1218
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1053
1.32 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1245
7713.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1190
65.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1186
9.13 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1160
28.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2010
98.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2444
33.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1543
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1163
10.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1211
38.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1392
53.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5007 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6251 | |
| Integer Score | 4825 | |
| Floating Point Score | 5193 | |
|
AES-XTS
|
6251
10.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5121
25.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6367
301.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3643
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4299
5.05 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4754
1.49 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5552
301.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4299
1.34 MB/sec |
|
|
Clang
|
5265
41.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4645
53.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5144
6.44 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6169
38221.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4624
254.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4676
36.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5123
126.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7106
348.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10214
139.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6401
5.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4869
43.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3296
105.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2825
109.2 images/sec |