| User | DexKen |
| Upload Date | Tue, 26 Apr 2022 15:58:32 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware Aurora Ryzen Edition |
| Motherboard | Alienware 0TYR0X |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4887 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1729 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1673 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4053 | |
| Integer Score | 1417 | |
| Floating Point Score | 1831 | |
|
AES-XTS
|
4053
6.91 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1562
7.90 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1657
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1411
3.98 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1324
1.55 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1334
417.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1426
77.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1326
422.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1468
11.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1288
14.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1641
2.05 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1605
9946.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1899
104.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1659
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1502
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3029
148.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3106
42.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2018
1.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1405
12.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1576
50.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1477
57.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 12384 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4704 | |
| Integer Score | 12138 | |
| Floating Point Score | 14197 | |
|
AES-XTS
|
4704
8.02 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
18828
95.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
18570
878.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3510
9.90 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
15074
17.7 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
16933
5.31 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11607
629.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
9793
3.05 MB/sec |
|
|
Clang
|
18196
141.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8830
102.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
15237
19.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
23601
146219.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
16148
887.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
19299
148.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10091
248.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
20300
995.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
21800
297.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23151
18.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13083
117.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11582
370.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2690
103.9 images/sec |