| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 26 Feb 2022 01:49:15 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1399 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1245 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1427 | |
| Integer Score | 1184 | |
| Floating Point Score | 1347 | |
|
AES-XTS
|
1427
2.43 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1083
5.48 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1412
66.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1098
3.10 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1131
1.33 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1150
360.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1211
65.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1236
393.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1193
9.30 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1177
13.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1071
1.34 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1238
7669.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1227
67.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1169
9.00 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1128
27.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1980
97.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2378
32.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1544
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1114
9.98 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1169
37.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1308
50.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 4852 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5871 | |
| Integer Score | 4704 | |
| Floating Point Score | 5004 | |
|
AES-XTS
|
5871
10.0 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4922
24.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6376
301.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3396
9.58 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4220
4.95 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4640
1.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5299
287.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4464
1.39 MB/sec |
|
|
Clang
|
5161
40.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4429
51.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4869
6.09 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5981
37054.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4308
236.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4651
35.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5173
127.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6785
332.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10112
137.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6281
5.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4733
42.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3035
97.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2635
101.8 images/sec |