| User | dothinh115 |
| Upload Date | Tue, 25 Feb 2020 15:11:58 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.29 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1496 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1263 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2262 | |
| Integer Score | 1112 | |
| Floating Point Score | 1422 | |
|
AES-XTS
|
2262
3.86 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1240
6.27 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1315
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1016
2.86 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
964
1.13 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
951
298.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1122
60.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1066
339.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1104
8.60 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1295
15.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1424
1.78 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1256
7779.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1545
84.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1329
10.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1034
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2359
115.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2181
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1583
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1064
9.54 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1270
40.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1152
44.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 9246 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6117 | |
| Integer Score | 8915 | |
| Floating Point Score | 10486 | |
|
AES-XTS
|
6117
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10620
53.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12702
600.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4301
12.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
9934
11.7 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
10715
3.36 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9541
517.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5873
1.83 MB/sec |
|
|
Clang
|
11394
88.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
9019
104.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
11094
13.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14199
87969.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
10192
560.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
12004
92.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9102
224.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
16162
792.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17996
245.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16506
13.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9391
84.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6430
205.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3313
128.0 images/sec |