| User | dothinh115 |
| Upload Date | Tue, 25 Feb 2020 14:23:35 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.19 GHz |
| Maximum Frequency | 4.19 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1496 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1239 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2207 | |
| Integer Score | 1084 | |
| Floating Point Score | 1413 | |
|
AES-XTS
|
2207
3.76 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1257
6.36 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1277
60.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
950
2.68 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
950
1.12 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
933
292.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1093
59.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1029
327.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1073
8.36 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1264
14.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1373
1.72 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1230
7621.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1509
82.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1298
9.99 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1169
28.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2374
116.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2120
28.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1572
1.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1042
9.33 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1250
40.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1127
43.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 8711 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6101 | |
| Integer Score | 8394 | |
| Floating Point Score | 9833 | |
|
AES-XTS
|
6101
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10811
54.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12652
598.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4289
12.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
9457
11.1 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9395
2.94 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8917
483.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5493
1.71 MB/sec |
|
|
Clang
|
10038
78.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8071
93.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10615
13.3 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13088
81086.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9615
528.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10417
80.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8531
210.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15581
764.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16835
229.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15046
12.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8802
78.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6207
198.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3246
125.4 images/sec |