| User | dothinh115 |
| Upload Date | Tue, 25 Feb 2020 14:18:22 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS PRO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 4.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4.09 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1397 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1219 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2162 | |
| Integer Score | 1069 | |
| Floating Point Score | 1386 | |
|
AES-XTS
|
2162
3.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1239
6.27 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1262
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
993
2.80 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
917
1.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
907
284.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1067
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1015
323.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1053
8.20 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1234
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1357
1.70 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1200
7436.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1454
79.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1268
9.76 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1139
28.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2313
113.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2106
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1555
1.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1019
9.12 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1254
40.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1097
42.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 8310 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5742 | |
| Integer Score | 7913 | |
| Floating Point Score | 9598 | |
|
AES-XTS
|
5742
9.79 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10702
54.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12285
581.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3799
10.7 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8312
9.76 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7575
2.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8359
453.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5347
1.66 MB/sec |
|
|
Clang
|
10622
82.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8149
94.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10288
12.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11879
73598.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9395
516.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10821
83.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8543
210.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
15142
742.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17027
232.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15395
12.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8809
78.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5624
179.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3051
117.9 images/sec |