| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 24 Feb 2022 21:47:00 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4800 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1467 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1291 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1634 | |
| Integer Score | 1208 | |
| Floating Point Score | 1414 | |
|
AES-XTS
|
1634
2.78 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1064
5.38 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1440
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1131
3.19 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1162
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1181
369.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1222
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1251
398.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1233
9.61 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1222
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1159
1.45 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1292
8003.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1203
66.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1215
9.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1189
29.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2173
106.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2503
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1598
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1181
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1193
38.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1417
54.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5006 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6101 | |
| Integer Score | 4779 | |
| Floating Point Score | 5314 | |
|
AES-XTS
|
6101
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5389
27.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6518
308.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3499
9.87 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3989
4.68 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4665
1.46 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4755
258.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4740
1.47 MB/sec |
|
|
Clang
|
5384
41.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4684
54.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5282
6.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6153
38120.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4644
255.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5016
38.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5477
135.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7442
365.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10301
140.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6862
5.51 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4815
43.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3297
105.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2756
106.5 images/sec |