| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 22 Feb 2022 02:56:51 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4697 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1500 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1207 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1634 | |
| Integer Score | 1187 | |
| Floating Point Score | 1178 | |
|
AES-XTS
|
1634
2.78 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1099
5.56 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1430
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1116
3.15 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1148
1.35 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1153
361.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1222
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1247
397.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1200
9.35 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1102
12.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
747
935.2 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1188
7363.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1095
60.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1058
8.15 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
998
24.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1730
84.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2218
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1416
1.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
971
8.70 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
935
29.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1194
46.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 4270 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5465 | |
| Integer Score | 4025 | |
| Floating Point Score | 4601 | |
|
AES-XTS
|
5465
9.32 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4233
21.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5403
255.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3340
9.42 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3425
4.02 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3958
1.24 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4273
231.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3988
1.24 MB/sec |
|
|
Clang
|
4183
32.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3758
43.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3710
4.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5053
31305.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3939
216.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3896
30.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4755
117.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6530
320.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9056
123.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6488
5.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4392
39.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3122
99.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2715
104.9 images/sec |