| User | dothinh115 |
| Upload Date | Mon, 24 Feb 2020 05:09:53 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X470 AORUS GAMING 5 WIFI |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X470 AORUS GAMING 5 WIFI-CF |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4.40 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1267 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2252 | |
| Integer Score | 1108 | |
| Floating Point Score | 1446 | |
|
AES-XTS
|
2252
3.84 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1268
6.41 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1343
63.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
959
2.70 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
929
1.09 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
961
301.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1119
60.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1040
331.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1135
8.84 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1306
15.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1454
1.82 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1287
7975.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1578
86.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1327
10.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1060
26.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2490
122.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2213
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1638
1.32 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1080
9.68 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1306
41.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1089
42.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 8514 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4362 | |
| Integer Score | 8246 | |
| Floating Point Score | 9786 | |
|
AES-XTS
|
4362
7.44 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10440
52.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12550
593.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3246
9.15 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
10130
11.9 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
10753
3.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8840
479.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4698
1.46 MB/sec |
|
|
Clang
|
11554
90.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7934
92.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
11234
14.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14686
90986.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
10094
554.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11885
91.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7929
195.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
14281
700.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16213
220.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16735
13.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9010
80.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5849
187.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2460
95.0 images/sec |