| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 24 Feb 2020 03:05:00 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.28 GHz |
| Maximum Frequency | 4.90 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1088 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1346 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1863 | |
| Integer Score | 1253 | |
| Floating Point Score | 1462 | |
|
AES-XTS
|
1863
3.18 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1222
6.18 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1492
70.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1068
3.01 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1193
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1228
384.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1279
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1302
414.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1285
10.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1246
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1274
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1340
8299.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1288
70.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1253
9.64 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1211
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2246
110.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2552
34.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1599
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1215
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1304
41.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1350
52.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 4726 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4790 | |
| Integer Score | 4626 | |
| Floating Point Score | 4932 | |
|
AES-XTS
|
4790
8.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5218
26.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6733
318.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2986
8.42 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4489
5.27 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4401
1.38 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4835
262.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4405
1.37 MB/sec |
|
|
Clang
|
5148
40.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4269
49.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4598
5.75 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5863
36321.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4603
253.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4535
34.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5026
123.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6722
329.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9850
134.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7092
5.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4763
42.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2820
90.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2352
90.9 images/sec |