| User | tuulos |
| Upload Date | Sun, 20 Feb 2022 16:38:24 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.7 (Build 19H1715) |
| Model | iMac (21.5-inch Late 2013) |
| Model ID | iMac14,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-031B6874CF7F642A iMac14,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4570R |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| L4 Cache | 128 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR3 1600 MT/s |
| Single-Core Score | 781 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1048 | |
| Integer Score | 722 | |
| Floating Point Score | 865 | |
|
AES-XTS
|
1048
1.79 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
704
3.56 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
784
37.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
820
2.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
610
715.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
722
226.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
693
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
726
231.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
716
5.58 Klines/sec |
|
|
Camera
|
747
8.65 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
666
833.9 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
825
5113.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
702
38.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
776
5.98 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
785
19.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1474
72.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1410
19.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
999
802.6 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
692
6.20 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
761
24.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
788
30.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 2808 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3243 | |
| Integer Score | 2650 | |
| Floating Point Score | 3078 | |
|
AES-XTS
|
3243
5.53 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
2980
15.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
2858
135.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2807
7.92 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2330
2.74 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2709
848.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2413
131.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2489
793.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
2668
20.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2669
30.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2551
3.19 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3296
20417.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2937
161.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2938
22.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2759
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4848
237.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5114
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4029
3.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2412
21.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2453
78.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1987
76.8 images/sec |