| User | 8r4x |
| Upload Date | Sun, 20 Feb 2022 00:43:25 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming |
| Motherboard | Dell Inc. 065C71 |
| Power Plan | Dell |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.80 GHz |
| Maximum Frequency | 3793 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1196 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 977 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1315 | |
| Integer Score | 911 | |
| Floating Point Score | 1063 | |
|
AES-XTS
|
1315
2.24 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
900
4.55 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1074
50.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
829
2.34 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
889
1.04 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
860
269.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
920
49.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
941
299.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
948
7.39 Klines/sec |
|
|
Camera
|
858
9.95 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
914
1.14 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1009
6249.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
941
51.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
930
7.16 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
922
22.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1556
76.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1848
25.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1154
926.8 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
890
7.98 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
921
29.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
967
37.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 3323 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2890 | |
| Integer Score | 3267 | |
| Floating Point Score | 3515 | |
|
AES-XTS
|
2890
4.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3927
19.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4613
218.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1792
5.05 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3135
3.68 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3446
1.08 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3654
198.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2871
914.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
3869
30.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2982
34.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3909
4.89 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4816
29833.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3366
185.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3684
28.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3554
87.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4430
217.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6980
95.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5387
4.33 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3418
30.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1669
53.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1285
49.6 images/sec |