| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 19 Feb 2022 23:34:57 +0000 |
| Views | 16 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.21 GHz |
| Maximum Frequency | 4509 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1070 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1171 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1604 | |
| Integer Score | 1089 | |
| Floating Point Score | 1278 | |
|
AES-XTS
|
1604
2.73 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
991
5.01 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1314
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1015
2.86 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1046
1.23 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1035
324.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1142
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1140
363.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1113
8.67 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1039
12.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1029
1.29 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1207
7474.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1077
59.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1127
8.68 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1090
26.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1955
95.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2205
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1467
1.18 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1067
9.56 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1058
33.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1266
48.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 4334 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4749 | |
| Integer Score | 4131 | |
| Floating Point Score | 4703 | |
|
AES-XTS
|
4749
8.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4747
24.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5922
280.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2864
8.08 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3768
4.42 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4132
1.29 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4802
260.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3877
1.21 MB/sec |
|
|
Clang
|
4282
33.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3506
40.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4872
6.10 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5868
36354.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4292
235.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4460
34.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4688
115.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6389
313.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9308
126.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6283
5.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4330
38.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2670
85.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2245
86.8 images/sec |