| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 23 Feb 2020 14:09:33 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1326 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1784 | |
| Integer Score | 1237 | |
| Floating Point Score | 1443 | |
|
AES-XTS
|
1784
3.04 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1219
6.17 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1466
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1085
3.06 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1170
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1193
373.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1263
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1280
407.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1263
9.84 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1225
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1251
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1309
8107.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1261
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1227
9.45 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1203
29.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2216
108.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2500
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1606
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1190
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1289
41.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1363
52.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 5022 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4907 | |
| Integer Score | 4917 | |
| Floating Point Score | 5268 | |
|
AES-XTS
|
4907
8.36 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5365
27.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6635
313.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3037
8.56 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4437
5.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5119
1.60 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5451
295.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4774
1.49 MB/sec |
|
|
Clang
|
5583
43.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4706
54.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5375
6.73 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6722
41645.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4781
262.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5055
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5268
129.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7013
344.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10429
142.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7549
6.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5059
45.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2898
92.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2327
89.9 images/sec |