| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 23 Feb 2020 08:46:46 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1295 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1718 | |
| Integer Score | 1209 | |
| Floating Point Score | 1410 | |
|
AES-XTS
|
1718
2.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1205
6.09 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1410
66.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1118
3.15 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1127
1.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1154
361.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1233
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1246
396.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1222
9.52 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1190
13.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1224
1.53 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1262
7820.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1254
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1181
9.09 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1180
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2170
106.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2413
32.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1539
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1152
10.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1295
41.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1351
52.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5140 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6028 | |
| Integer Score | 4969 | |
| Floating Point Score | 5362 | |
|
AES-XTS
|
6028
10.3 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5464
27.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6475
306.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3592
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4425
5.20 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5020
1.57 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5372
291.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4854
1.51 MB/sec |
|
|
Clang
|
5548
43.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4524
52.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5350
6.69 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6445
39929.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4601
252.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4882
37.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5307
130.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7490
367.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10277
140.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7331
5.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4944
44.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3351
107.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2740
105.9 images/sec |