| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 18 Feb 2022 04:46:59 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1108 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1360 | |
| Integer Score | 1034 | |
| Floating Point Score | 1227 | |
|
AES-XTS
|
1360
2.32 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
938
4.74 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1293
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1010
2.85 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
955
1.12 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
864
270.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1126
61.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1073
341.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1058
8.25 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1047
12.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
889
1.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1164
7213.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1075
59.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1103
8.49 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1083
26.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1820
89.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2188
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1422
1.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1049
9.40 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
970
31.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1237
47.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 4694 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5855 | |
| Integer Score | 4484 | |
| Floating Point Score | 4956 | |
|
AES-XTS
|
5855
9.98 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4948
25.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6358
300.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3494
9.85 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4122
4.84 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4399
1.38 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4755
258.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4123
1.28 MB/sec |
|
|
Clang
|
4370
34.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4295
49.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4576
5.73 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5139
31838.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4525
248.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4725
36.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5144
126.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7127
349.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9686
132.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6475
5.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4682
41.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3101
99.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2642
102.1 images/sec |