| Upload Date | Fri, 04 Feb 2022 19:38:37 +0000 |
| Views | 28 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP ENVY m6 Notebook PC |
| Motherboard | Hewlett-Packard 18A5 |
| Power Plan | HP Recommended |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3230M |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 2.60 GHz |
| Maximum Frequency | 3194 MHz |
| Package | Socket 988B rPGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 798 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 554 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 628 | |
| Integer Score | 538 | |
| Floating Point Score | 575 | |
|
AES-XTS
|
628
1.07 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
591
2.99 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
621
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
595
1.68 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
476
559.0 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
494
154.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
522
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
530
168.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
506
3.95 Klines/sec |
|
|
Camera
|
527
6.11 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
484
606.0 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
583
3612.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
486
26.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
545
4.20 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
576
14.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
924
45.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1012
13.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
636
510.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
396
3.55 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
514
16.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
433
16.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 1243 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1352 | |
| Integer Score | 1220 | |
| Floating Point Score | 1273 | |
|
AES-XTS
|
1352
2.30 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1523
7.70 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1432
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1364
3.85 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
914
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1159
363.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1304
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1219
388.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1145
8.92 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1042
12.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1193
1.49 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1496
9270.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
965
53.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1173
9.03 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1363
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1920
94.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2267
30.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1558
1.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
900
8.06 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1177
37.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
718
27.7 images/sec |