| User | kx-liu |
| Upload Date | Mon, 31 Jan 2022 02:10:33 +0000 |
| Views | 28 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | Microsoft Corporation Surface Pro 6 |
| Motherboard | Microsoft Corporation Surface Pro 6 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-8250U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 1.80 GHz |
| Maximum Frequency | 3390 MHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-R |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 7.92 GB DDR3 SDRAM 930 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 887 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1205 | |
| Integer Score | 816 | |
| Floating Point Score | 989 | |
|
AES-XTS
|
1205
2.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
767
3.88 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
975
46.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
757
2.14 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
701
823.1 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
767
240.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
882
47.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
860
273.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
874
6.81 Klines/sec |
|
|
Camera
|
795
9.22 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
847
1.06 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
926
5740.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
854
46.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
853
6.57 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
847
20.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1500
73.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1723
23.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1120
899.5 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
815
7.30 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
842
26.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
920
35.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 3294 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3951 | |
| Integer Score | 3174 | |
| Floating Point Score | 3444 | |
|
AES-XTS
|
3951
6.74 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3730
18.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3988
188.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2250
6.34 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3091
3.63 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3319
1.04 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3649
198.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2749
875.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
3492
27.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2721
31.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3775
4.72 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4272
26463.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2796
153.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3691
28.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3687
90.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4533
222.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6305
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4922
3.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2745
24.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2085
66.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1634
63.1 images/sec |