| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 27 Jan 2022 19:41:39 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1152 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1575 | |
| Integer Score | 1067 | |
| Floating Point Score | 1266 | |
|
AES-XTS
|
1575
2.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
993
5.02 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1281
60.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
887
2.50 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1026
1.20 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1003
314.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1124
61.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1154
367.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1113
8.67 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1070
12.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1005
1.26 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1143
7083.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1140
62.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1156
8.90 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1078
26.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1783
87.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2210
30.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1455
1.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1044
9.35 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1076
34.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1269
49.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 4607 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4678 | |
| Integer Score | 4457 | |
| Floating Point Score | 4919 | |
|
AES-XTS
|
4678
7.97 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5225
26.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6344
300.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2969
8.37 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4081
4.79 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4612
1.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4919
266.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4064
1.26 MB/sec |
|
|
Clang
|
4411
34.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4245
49.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4630
5.79 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6337
39262.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4508
247.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4890
37.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5141
126.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6802
333.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9110
124.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6627
5.32 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4645
41.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2804
89.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2295
88.7 images/sec |