| User | slookz |
| Upload Date | Thu, 27 Jan 2022 17:08:03 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI |
| Power Plan | AMD Ryzen High Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper PRO 3975WX |
| Topology | 1 Processor, 32 Cores, 64 Threads |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4341 MHz |
| Package | Socket SP3 (4094) |
| Codename | Castle Peak |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 32 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 32 |
| L2 Cache | 512 KB x 32 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 8 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 256.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 8 |
| Single-Core Score | 1212 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2124 | |
| Integer Score | 1063 | |
| Floating Point Score | 1384 | |
|
AES-XTS
|
2124
3.62 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1121
5.67 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1279
60.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1012
2.85 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
946
1.11 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
860
269.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1069
58.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1089
346.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1030
8.02 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1229
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1291
1.62 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1194
7398.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1430
78.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1251
9.64 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1118
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2203
108.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2283
31.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1584
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1003
8.98 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1165
37.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1247
48.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 26285 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 22976 | |
| Integer Score | 25084 | |
| Floating Point Score | 29438 | |
|
AES-XTS
|
22976
39.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
38439
194.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
42288
2.00 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
8493
23.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
29337
34.4 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
31227
9.78 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
20451
1.11 Gpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
20602
6.41 MB/sec |
|
|
Clang
|
35145
273.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
20997
243.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
17794
22.3 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45317
280756.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
31733
1.74 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
37401
288.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26680
657.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
45691
2.24 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
48561
661.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
44835
36.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20633
184.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
23713
758.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
11577
447.4 images/sec |