| User | v200 |
| Upload Date | Thu, 06 Jan 2022 21:49:27 +0000 |
| Views | 17 |
| Notes | CPU Ryzen 5600X + PBO Adv Man limits: PPT=300W TDC=300A EDC=360A PBO offset +200MHZ + Curv -20/-30 CPU voltage "Normal" with Offset -0.0072v |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B550I AORUS PRO AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B550I AORUS PRO AX |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 5600X |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4849 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1999 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1648 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4147 | |
| Integer Score | 1394 | |
| Floating Point Score | 1783 | |
|
AES-XTS
|
4147
7.07 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1693
8.56 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1668
78.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1589
4.48 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1336
1.57 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1327
415.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1327
72.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1349
429.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1344
10.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1038
12.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1514
1.89 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1605
9945.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1847
101.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1655
12.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1524
37.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3070
150.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3044
41.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1894
1.52 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1354
12.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1360
43.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1572
60.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 9220 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9292 | |
| Integer Score | 8597 | |
| Floating Point Score | 10558 | |
|
AES-XTS
|
9292
15.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
12119
61.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
11547
546.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5784
16.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8404
9.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
8833
2.77 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8838
479.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
6933
2.16 MB/sec |
|
|
Clang
|
10002
77.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
6968
80.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10558
13.2 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12587
77983.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9107
500.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10633
81.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9016
222.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
17116
839.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17937
244.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13449
10.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8575
76.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
8770
280.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
5045
194.9 images/sec |