| User | dlovingood |
| Upload Date | Thu, 06 Jan 2022 19:30:34 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.1 (Build 21C52) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 48.00 GB DDR4 2400 MT/s |
| Single-Core Score | 937 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1052 | |
| Integer Score | 909 | |
| Floating Point Score | 978 | |
|
AES-XTS
|
1052
1.79 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
910
4.60 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
918
43.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
976
2.75 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
862
1.01 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
890
278.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1008
54.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
815
259.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
906
7.06 Klines/sec |
|
|
Camera
|
907
10.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
907
1.14 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1217
7537.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
299
16.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
604
4.65 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1006
24.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1860
91.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1888
25.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1009
809.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
929
8.33 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
997
31.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1187
45.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 3902 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5106 | |
| Integer Score | 3647 | |
| Floating Point Score | 4254 | |
|
AES-XTS
|
5106
8.70 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4064
20.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3918
185.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3201
9.03 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3196
3.75 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3591
1.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3876
210.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3428
1.07 MB/sec |
|
|
Clang
|
4030
31.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3647
42.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3625
4.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5837
36164.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3700
203.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4284
33.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4189
103.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6108
299.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6837
93.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5943
4.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3635
32.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2694
86.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2420
93.5 images/sec |