| Upload Date | Thu, 06 Jan 2022 10:56:05 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware Area-51m |
| Motherboard | Alienware Alienware Area-51m |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-9900 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Maximum Frequency | 4987 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1259 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1691 | |
| Integer Score | 1184 | |
| Floating Point Score | 1350 | |
|
AES-XTS
|
1691
2.88 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1254
6.34 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1398
66.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1151
3.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1116
1.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1119
350.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1148
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1204
383.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1183
9.22 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1112
12.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1188
1.49 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1225
7586.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1044
57.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1169
9.00 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1147
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2126
104.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2288
31.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1502
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1083
9.70 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1260
40.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1333
51.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 7958 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5374 | |
| Integer Score | 7895 | |
| Floating Point Score | 8525 | |
|
AES-XTS
|
5374
9.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10286
52.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
11123
526.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3878
10.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8177
9.60 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
8514
2.67 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9063
491.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
6431
2.00 MB/sec |
|
|
Clang
|
9290
72.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7125
82.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9638
12.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
12292
76153.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
8658
475.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10066
77.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8529
210.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
10968
538.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17295
235.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12698
10.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8385
75.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3864
123.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2514
97.1 images/sec |