| User | AndRusha |
| Upload Date | Tue, 11 Feb 2020 19:57:24 +0000 |
| Views | 31 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME-CF |
| Power Plan | 1usmus Ryzen Universal |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper 1900X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Maximum Frequency | 4.13 GHz |
| Package | Socket SP3r2 (4094) |
| Codename | Threadripper |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1061 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2110 | |
| Integer Score | 926 | |
| Floating Point Score | 1177 | |
|
AES-XTS
|
2110
3.60 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1048
5.30 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1119
52.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
802
2.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
798
937.5 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
765
239.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
951
51.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
911
290.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
902
7.03 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1118
13.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1106
1.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1101
6820.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1378
75.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1063
8.18 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1015
25.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1991
97.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1853
25.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1310
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
915
8.20 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
983
31.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
766
29.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 8025 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9445 | |
| Integer Score | 7725 | |
| Floating Point Score | 8438 | |
|
AES-XTS
|
9445
16.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7906
40.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10378
491.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4330
12.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
7831
9.20 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7959
2.49 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8197
444.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7999
2.49 MB/sec |
|
|
Clang
|
8821
68.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7649
88.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7526
9.42 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
11374
70467.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
8340
458.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
8656
66.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8370
206.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
12053
591.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16656
227.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12342
9.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7665
68.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4378
140.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3590
138.7 images/sec |