| User | kakuei |
| Upload Date | Thu, 06 Jan 2022 04:56:54 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. X510UQ |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. X510UQ |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7500U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3490 MHz |
| Package | Socket 1515 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-R |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1063 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 954 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1328 | |
| Integer Score | 881 | |
| Floating Point Score | 1049 | |
|
AES-XTS
|
1328
2.26 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
882
4.46 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1062
50.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
836
2.36 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
764
896.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
774
242.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
897
48.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
930
296.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
919
7.16 Klines/sec |
|
|
Camera
|
899
10.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
836
1.05 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
962
5962.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
950
52.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
893
6.87 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
902
22.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1617
79.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1840
25.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1170
939.4 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
875
7.84 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
881
28.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1028
39.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 2198 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3458 | |
| Integer Score | 2068 | |
| Floating Point Score | 2269 | |
|
AES-XTS
|
3458
5.89 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
2268
11.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
2531
119.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1933
5.45 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1742
2.05 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1908
597.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2184
118.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2049
652.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
2231
17.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1880
21.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2046
2.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2535
15702.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1791
98.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1939
14.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2218
54.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3249
159.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4081
55.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2915
2.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1924
17.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1709
54.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1618
62.5 images/sec |