| User | waytrendy |
| Upload Date | Sat, 01 Jan 2022 09:14:49 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Alienware Alienware Aurora R8 |
| Motherboard | Alienware 02XRCM |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-9700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Base Frequency | 2.99 GHz |
| Maximum Frequency | 4687 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1396 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1188 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1572 | |
| Integer Score | 1102 | |
| Floating Point Score | 1310 | |
|
AES-XTS
|
1572
2.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1068
5.40 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1334
63.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1015
2.86 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1042
1.22 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1064
333.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1120
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1137
362.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1121
8.73 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1043
12.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1081
1.35 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1218
7547.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1112
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1158
8.91 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1122
27.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1938
95.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2276
31.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1489
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1080
9.68 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1137
36.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1274
49.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 6288 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5337 | |
| Integer Score | 6077 | |
| Floating Point Score | 6905 | |
|
AES-XTS
|
5337
9.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5637
28.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
8899
421.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3049
8.60 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6609
7.76 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7451
2.33 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6980
378.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5254
1.63 MB/sec |
|
|
Clang
|
7406
57.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5522
64.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
6138
7.68 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
8059
49931.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7567
416.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7292
56.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6615
163.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8952
439.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
14079
191.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12027
9.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7008
62.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3410
109.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2603
100.6 images/sec |