| User | 6rob9 |
| Upload Date | Fri, 31 Dec 2021 15:19:53 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3791 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 946 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1360 | |
| Integer Score | 861 | |
| Floating Point Score | 1061 | |
|
AES-XTS
|
1360
2.32 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
923
4.67 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1103
52.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
824
2.32 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
738
866.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
747
233.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
883
47.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
893
284.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
895
6.97 Klines/sec |
|
|
Camera
|
793
9.19 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
777
971.8 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
879
5442.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
921
50.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
957
7.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
935
23.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1682
82.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1893
25.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1223
981.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
904
8.10 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
933
29.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1035
40.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 3696 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5220 | |
| Integer Score | 3456 | |
| Floating Point Score | 3962 | |
|
AES-XTS
|
5220
8.90 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4069
20.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4252
201.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2832
7.99 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2589
3.04 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3504
1.10 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3949
214.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3364
1.05 MB/sec |
|
|
Clang
|
3893
30.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3059
35.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3846
4.81 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4889
30290.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3331
183.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3756
28.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4043
99.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5353
262.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7478
101.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5434
4.36 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3570
32.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2473
79.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2070
80.0 images/sec |