| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 25 Jan 2020 12:25:22 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1264 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1708 | |
| Integer Score | 1170 | |
| Floating Point Score | 1394 | |
|
AES-XTS
|
1708
2.91 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1042
5.27 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1357
64.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1112
3.14 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1127
1.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1115
349.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1195
64.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1240
395.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1190
9.27 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1175
13.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1241
1.55 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1230
7618.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1200
65.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1153
8.87 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1177
29.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2189
107.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2385
32.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1489
1.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1149
10.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1275
40.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1361
52.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 5192 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6197 | |
| Integer Score | 4998 | |
| Floating Point Score | 5446 | |
|
AES-XTS
|
6197
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5536
28.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6543
309.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3625
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4369
5.13 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4918
1.54 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5505
298.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4800
1.49 MB/sec |
|
|
Clang
|
5585
43.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4671
54.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5497
6.88 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6482
40155.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4573
251.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4931
38.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5500
135.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7634
374.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10314
140.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7259
5.83 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4978
44.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3444
110.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2885
111.5 images/sec |