| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 25 Jan 2020 03:14:28 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1339 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1816 | |
| Integer Score | 1247 | |
| Floating Point Score | 1459 | |
|
AES-XTS
|
1816
3.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1257
6.36 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1463
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1134
3.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1167
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1194
374.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1271
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1304
415.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1250
9.74 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1211
14.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1264
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1316
8153.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1284
70.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1215
9.35 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1228
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2261
110.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2508
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1597
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1198
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1338
42.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1379
53.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 5325 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5835 | |
| Integer Score | 5161 | |
| Floating Point Score | 5594 | |
|
AES-XTS
|
5835
9.95 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5657
28.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6792
321.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3431
9.68 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4597
5.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5289
1.66 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5706
309.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5024
1.56 MB/sec |
|
|
Clang
|
5827
45.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4849
56.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5769
7.22 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6741
41764.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4851
266.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5256
40.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5654
139.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7755
380.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10711
146.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7639
6.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5197
46.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3326
106.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2729
105.4 images/sec |