| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 01 Nov 2021 16:01:11 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.30 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1434 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1280 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1711 | |
| Integer Score | 1188 | |
| Floating Point Score | 1407 | |
|
AES-XTS
|
1711
2.92 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1189
6.01 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1422
67.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1163
3.28 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1029
1.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1159
363.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1238
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1127
359.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1238
9.64 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1162
13.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1216
1.52 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1303
8071.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1201
66.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1228
9.45 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1166
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2168
106.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2392
32.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1587
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1160
10.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1202
38.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1367
52.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5013 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5610 | |
| Integer Score | 4771 | |
| Floating Point Score | 5437 | |
|
AES-XTS
|
5610
9.56 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5638
28.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6724
318.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3327
9.38 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4060
4.77 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4789
1.50 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5253
285.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4390
1.37 MB/sec |
|
|
Clang
|
5034
39.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4498
52.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5275
6.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6680
41382.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4746
260.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4996
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5613
138.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7635
374.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10238
139.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7177
5.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4997
44.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3331
106.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2802
108.3 images/sec |