| User | larryvc |
| Upload Date | Sun, 31 Oct 2021 18:09:31 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z370 Professional Gaming i7 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1600 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1214 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1724 | |
| Integer Score | 1096 | |
| Floating Point Score | 1386 | |
|
AES-XTS
|
1724
2.94 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1059
5.36 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1253
59.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1123
3.17 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1100
1.29 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
976
305.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1010
54.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1135
361.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1115
8.69 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1113
12.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1201
1.50 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1264
7831.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1138
62.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1187
9.14 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1179
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2148
105.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2404
32.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1532
1.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1112
9.96 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1293
41.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1315
50.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 6232 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5710 | |
| Integer Score | 5880 | |
| Floating Point Score | 7081 | |
|
AES-XTS
|
5710
9.73 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7346
37.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
7581
358.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3767
10.6 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
5966
7.01 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5748
1.80 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6620
359.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5028
1.56 MB/sec |
|
|
Clang
|
6461
50.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5427
62.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7321
9.16 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9246
57282.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6863
377.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7143
55.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7179
176.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
10277
504.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12768
174.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9785
7.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6737
60.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3948
126.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2757
106.5 images/sec |