| User | larryvc |
| Upload Date | Sun, 31 Oct 2021 18:00:41 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z370 Professional Gaming i7 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4701 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1236 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1709 | |
| Integer Score | 1141 | |
| Floating Point Score | 1363 | |
|
AES-XTS
|
1709
2.91 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1132
5.73 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1267
60.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1165
3.29 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1062
1.25 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1095
343.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1198
65.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1140
363.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1122
8.74 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1100
12.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1191
1.49 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1244
7705.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1100
60.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1164
8.96 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1158
28.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2105
103.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2366
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1501
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1107
9.92 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1268
40.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1310
50.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 6271 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5755 | |
| Integer Score | 5928 | |
| Floating Point Score | 7101 | |
|
AES-XTS
|
5755
9.81 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7632
38.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
8174
386.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3658
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
5059
5.94 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5670
1.78 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6313
342.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5332
1.66 MB/sec |
|
|
Clang
|
7150
55.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5736
66.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7222
9.04 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9190
56933.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6429
353.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7217
55.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7180
177.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
10239
502.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
14237
194.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9856
7.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6659
59.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3991
127.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2740
105.9 images/sec |