| User | larryvc |
| Upload Date | Sun, 31 Oct 2021 17:46:58 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock Z370 Professional Gaming i7 |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1600 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1191 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1568 | |
| Integer Score | 1103 | |
| Floating Point Score | 1319 | |
|
AES-XTS
|
1568
2.67 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1037
5.25 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1239
58.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1138
3.21 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1035
1.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1033
323.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1141
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1154
367.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1111
8.65 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1053
12.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1164
1.46 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1168
7237.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1113
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1109
8.54 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1105
27.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2025
99.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2249
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1446
1.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1062
9.52 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1214
38.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1330
51.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 6457 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5558 | |
| Integer Score | 6171 | |
| Floating Point Score | 7225 | |
|
AES-XTS
|
5558
9.48 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7350
37.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
8268
391.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3709
10.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
5946
6.98 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
6737
2.11 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7304
396.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5294
1.65 MB/sec |
|
|
Clang
|
6913
53.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5381
62.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7567
9.47 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9433
58442.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6635
364.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7312
56.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7295
179.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
10323
506.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
14337
195.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10149
8.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6792
60.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3985
127.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2728
105.4 images/sec |