| User | picknmix |
| Upload Date | Thu, 23 Sep 2021 08:25:36 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Supermicro M12SWA-TF |
| Motherboard | Supermicro M12SWA-TF |
| Power Plan | AMD Ryzen High Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper PRO 3975WX |
| Topology | 1 Processor, 32 Cores, 64 Threads |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4349 MHz |
| Package | Socket SP3 (4094) |
| Codename | Castle Peak |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 32 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 32 |
| L2 Cache | 512 KB x 32 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 8 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 255.87 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 8 |
| Single-Core Score | 1297 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2307 | |
| Integer Score | 1135 | |
| Floating Point Score | 1478 | |
|
AES-XTS
|
2307
3.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1344
6.80 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1341
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1171
3.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
900
1.06 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
937
293.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1141
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1119
356.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1084
8.45 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1264
14.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1414
1.77 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1225
7591.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1510
83.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1340
10.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1211
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2407
118.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2430
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1666
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1069
9.58 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1324
42.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1252
48.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 27345 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 23554 | |
| Integer Score | 26765 | |
| Floating Point Score | 29235 | |
|
AES-XTS
|
23554
40.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
41422
209.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
46029
2.18 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
8773
24.7 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
31629
37.1 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
36067
11.3 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
21232
1.15 Gpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
20986
6.53 MB/sec |
|
|
Clang
|
37421
291.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
22152
256.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9312
11.7 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
51303
317844.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
33090
1.82 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
42840
329.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27315
673.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
47951
2.35 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
51156
697.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
42796
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
21100
189.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
25431
813.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
12796
494.4 images/sec |