| Upload Date | Sat, 07 May 2022 02:44:32 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.3.1 (Build 21E258) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2021) |
| Model ID | MacBookPro18,1 |
| Motherboard | MacBookPro18,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M1 Pro |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Base Frequency | 3.22 GHz |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Apple |
| Device Name | Apple M1 Pro |
| Compute Units | 16 |
| Maximum Frequency | 1000 MHz |
| Device Memory | 21.3 GB |
| OpenCL Score | 38231 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
60087
15.5 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
30929
1.94 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
91241
129.0 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35450
6.25 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
22476
1.24 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
74752
866.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
12853
99.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
33247
819.5 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
16918
350.0 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
125755
3349.6 FPS |
|
|
SFFT
|
27775
382.6 Gflops |