| Upload Date | Wed, 08 Jan 2020 12:32:33 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.2 (Build 19C57) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 40.00 GB DDR4 1200 MHz |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | ATI Radeon RX 5700 XT Compute Engine |
| Compute Units | 40 |
| Maximum Frequency | 875 MHz |
| Device Memory | 7.98 GB |
| OpenCL Score | 39650 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
22562
5.84 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
32354
2.03 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
177524
251.1 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18840
3.32 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
49488
2.72 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
151808
1.76 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
15694
120.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
53039
1.31 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
15249
315.5 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
65750
1751.3 FPS |
|
|
SFFT
|
24872
342.6 Gflops |