| Upload Date | Wed, 01 Sep 2021 20:34:34 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7B18 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MAG Z390 TOMAHAWK (MS-7B18) |
| Power Plan | Bitsum Highest Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-9900K |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 5001 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 2066 MHz |
| Channels | 2 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Compute Units | 46 |
| Maximum Frequency | 1755 MHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 127330 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
115061
29.8 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
108208
6.77 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
366024
517.7 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
92976
16.4 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
104285
5.73 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
288363
3.34 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
42889
330.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
120573
2.97 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
42248
873.9 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
691160
18409.6 FPS |
|
|
SFFT
|
74135
1.02 Tflops |