| User | td0306 |
| Upload Date | Thu, 28 May 2020 03:06:08 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.5 (Build 19F83c) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 128.00 GB DDR4 1333 MHz |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon Pro 580 Compute Engine |
| Compute Units | 36 |
| Maximum Frequency | 1.20 GHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 31707 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
29058
7.52 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
24861
1.56 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
125145
177.0 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
23055
4.07 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
31392
1.73 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
113093
1.31 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7970
61.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
28756
708.8 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
9724
201.2 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
94583
2519.3 FPS |
|
|
SFFT
|
20878
287.6 Gflops |