| Upload Date | Tue, 03 Sep 2019 15:53:46 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X399 AORUS XTREME-CF |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen Threadripper 2950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.21 GHz |
| Package | Socket SP3r2 (4094) |
| Codename | Colfax |
| L1 Instruction Cache | 64.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 4 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 64.00 GB DDR4 SDRAM 1562 MHz |
| Channels | 4 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | GeForce RTX 2070 |
| Compute Units | 36 |
| Maximum Frequency | 1.77 GHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 83601 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
110239
28.5 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
66620
4.17 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
246116
348.1 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
72710
12.8 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
73099
4.02 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
149126
1.73 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
27149
209.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
78074
1.92 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
31407
649.7 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
283487
7550.9 FPS |
|
|
SFFT
|
51565
710.3 Gflops |